گل راعی

عصاره روغنی گل راعی

عصاره روغنی گل راعی معروف به روغن قرمز از قرار دادن سر شاخه گلدار آن در روغن زیتون یا آفتابگردان به دست می آید. اگر شیشه روغن حاوی سر شاخه را چند هفته در معرض آفتاب قرار دهید،مشاهده خواهید کرد که روغن به رنگ قرمز در می آید.

عامل رنگ آن ماده ای به نام هیپریسین است که خاصیت ضد التهاب ،آنتی بیوتیک ،ترمیم کننده سوختگی های سطحی و زخم های پوست،تسکین درد های عضلانی و ترمیم ترک پا دارد.

خوشبختانه امروزه این گیاه که به طور خودرو در بسیاری از نقاط کشور به ویژه در استان های مازندران،گلستان و آذر بایجان  می روید،به صورت زراعی نیز کشت می شود و از آن فرآورده هایی به صورت عصاره روغنی ،برای ترمیم ترک پا در کشور عرضه شده است.

عصاره روغنی این گیاه برای درمان سوختگی و التهاب عضلات  ومفاصل ،مانند آرنج تنیس بازان،نور آلژی  وسیاتیک به کار می رود. برای درمان سوختگی ،چند قطره افشره اسطوخدوس  و برای رفع التهاب ،چند قطره افشره بابونه به آن بیفزایید و سپس روی موضع بمالید.

 

جایگاه گل راعی بین داروهای امروز جهان

فرآورده های گل راعی در صنایع داروسازی جهان عمدتا"به دو صورت جلدی و خوراکی استفاده می شوند. فرآورده هایی که مصارف جلدی دارند به صورت روغن،کرم و پماد عرضه می شوند و در درمان سوختگی های سطحی ،درد های عضلانی ،ترمیم ترک پا ،زخم های پوستی و حتی کبودی های پوست ناشی از ضربه به کار می روند. همچنین بررسی های اخیر نشان داده که مصرف این فرآورده ها موجب تسکین التهاب  می شود و از چرکین شدن و به وجود آوردن مایع تاول مانند زیر پوست محل سوختگی ،جلوگیری می کندو به تدریج شرایط پیدایش پوست تازه را در محل آسیب دیده فراهم می آورد. باتوجه به خواص ضد افسردگی و ضد اختلال کم توجهی ترکیبات موجود در این گیاه از قبیل هیپرفورین ،داروهای خوراکی از منشأگل راعی عمدتا"با خواص یاد شده تولید می شوند. داروهای هومئوپاتی گل راعی نیز با خاصیت ضد افسردگی در کشورهای اروپایی به ویژه آلمان به وفور یافت می شوند.

 

گل راعی در صنایع بهداشتی

عصاره گل راعی برای لطافت پوست بسیار موثر است. از این رو از آن در انواع کرم های مرطوب کننده و نرم کننده استفاده می کنند. با توجه به خواص ضد سوختگی گل راعی،از آن در فرمولاسیون کرم هایی  که بعد از آفتاب گرفتن به کار می روند نیز استفاده می شود. ولی از آنجا که مصرف جلدی آن می تواند حساسیت در مقابل نور را تشدید کند و بعد از استفاده از آن معمولا"باید از قرار گرفتن در مقابل تابش نور خورشید اجتناب کرد،استفاده از این عصاره در کرم های ضد آفتاب توصیه نمی شود.

احتیاط در مصرف خوراکی گل راعی

مصرف خوراکی گل راعی در موارد زیر توصیه نمی شود ودر این موارد حتما"باید با پزشک خود مشورت کنید:

1-همزمان با داروهای ضد ویروس ایدز و داروهای ضد سرطان.

2-در دوران بارداری.

3-همزمان با مصرف داروهای قلبی و داروهای اعصاب.

4-همزمان با مصرف داروهای خوراکی ضد بارداری.

 

دمنوش گل راعی

گل راعی به صورت تی بگ در داروخانه های اروپایی عرضه می شود .دمنوش و عصاره خوراکی آن برای درمان افسردگی خفیف و ناهنجاری های رفتاری،همچنین نارسایی های گوارشی (دیپپسی)مورد استفاده قرار می گیرند.

 

رقابت شرکت های داروسازی  و آبروریزی استاد دانشگاه هاروارد

اثبات خواص گل راعی در درمان اختلال کم توجهی  و بیش فعالی از یک سو و نداشتن عوارض در مقایسه با داروهای مشابه شیمیایی ،موجب شدتا فروش داروهای شیمیایی مشابه ،بازار خودرا به نفع داروهای فرموله شده از منشأاین گیاه از دست بدهند. در پی این امر یکی از استادان معروف دانشگاه پزشکی هاروارد آمریکا،دکتر ژوزف بیدرمن طی مقاله ای مدعی شد که تحقیقات او خواص گیاه گل راعی را زیر سوال برده است.درنهایت با افشاگری های سناتور شارل ای گرسلی مشخص شد که تحقیقات یاد شده فاقد پایه علمی جدی است و عمدتا"از تداخل منافع شرکت های داروسازی و افت فروش داروها ی مشابه شیمیایی نشأت گرفته. بعدها با افشاگری هفته نامه نیویورک تایمز معلوم شد که دکتر بیدرمن از کارخانه داروسازی جونسون اند جونسون برای موضع گیری خود علیه این گیاه دارویی در سال 2001حدود 58هزار دلار پول دریافت کرده بود. این رقم بسیار بیشتر از دستمزدی است که محققان هاروارد برای انجام طرح های تحقیقاتی خود مجاز به دریافت آن هستند. البته ایشان ابتدا به طور کامل منکر دریافت هرگونه وجهی از از شرکت یاد شده شد،ولی درنهایت در موضع گیری بعدی خود اعلام کرد که صرفا"3500دلار از آن شرکت داروسازی دریافت کرده است!

تاقبل از افشاگری سناتور گرسلی ،دکتر بیدرمن ،بزرگ ترین محقق در زمینه اختلال کم توجهی شناخته می شد.

 

گل راعی به عنوان داروی ضد افسردگی

مشکلات و مسائل دنیای ماشینی امروز باعث شده که روز به روز افسردگی میان افراد شیوع بیشتری پیدا کند .متأسفانه این پدیده در انواع خود(خفیف ،متوسط یاشدید)در افراد مسن،میانسال  وحتی در بسیاری از جوانان دیده می شود. افسردگی می تواند بسیاری از ابعاد زندگی  از جمله فعالیت های روزانه ،خوراک،لذت های زندگی،تفکرات خوب،تحرک ،سلامت جسم و روان ،تحصیلات و...را تحت تأثیر قراردهد.در نتیجه فرد افسرده نمی تواند از زندگی خود به خوبی بهره مند شود.

برای درمان افسردگی ،سالین درازی است که از داروهای ضد افسردگی شیمیایی استفاده می شود،ولی چون درمان افسردگی گاهی چندین ماه یا چندین سال طول می کشد ،بنابراین مصرف کنندگان این داروها همیشه در معرض عوارض داروهای  شیمیایی قرار دارند. به همین علت در دهه های اخیر تحقیقات وسیعی روی گیاهان دارویی با خاصیت ضد افسردگی ،آرام بخشی و ضد درد صورت گرفته و تعدادی داروی موثر با حداقل اثر جانبی به بازار عرضه شده است که گل راعی معروف ترین آنهاست،به طوری که تاکنون بیش از 60نوع دارو از مواد موثره این گیاه در جهان تولید شده. امروزه خاصیت این گیاه  دردرمان افسردگی های خفیف و متوسط و سندروم پیش قاعدگی به تأیید سازمان بهداشتی جهانی رسیده است.

همچنین بررسی های اخیر نشان داده که خواص این گیاه مشابه داروهای ضد افسردگی از انواع مهارکننده های بازجذب سروتونین است که از جمله کاربردهای آنها دردرمان بی خوابی است.

البته بااین ویژگی که فاقد عوارض نا مطلوب داروها ی مشابه شیمیایی است،تاجایی که استفاده ازآن در بیشتر کشورهای پیشرفته بدون نیاز به نسخه پزشک رایج است.شاید به همین علت است که گیاه گل راعی امروزه از جمله 10گیاه دارویی پرفروش دنیاست.

 

/ 0 نظر / 55 بازدید