گزارش عملکرد نظام صنفی کشاورزی شهرستان محلات

گزارش عملکرد نظام صنفی کارهای کشاورزی شهرستان محلات تا پایان سال 93

نظام صنفی کارهای کشاورزی شهرستان محلات به منظور سازماندهی، ساماندهی، نظم بخشی، هویت بخشی و حمایت از حقوق تولیدکنندگان و  بهره برداران در بخش کشاورزی و منابع طبیعی شهرستان به موجب مقررات قانونی در شهریور 89 تشکیل شد.

نظام صنفی بخش– شهرستان محلات تشکیلاتی صنفی– غیر سیاسی و غیرانتفاعی است که در تاریخ 4/2/1389 به شماره 3832/103 در اجرای اصل 38 قانون اساسی با مجوز سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی رسمیت یافته است.

الویت­های نظام صنفی کارهای کشاورزی شهرستان محلات

  •     تلاش در جهت گسترش بیمه محصولات تولیدی و تاسیسات  و منابع طبیعی به کار گرفته شده در کارهای کشاورزی و دامپروری در سال جاری
  •     تلاش در جهت ارتقا رفاه و تامین اجتماعی اعضائ صنف
  •     تلاش در جهت معرفی اعضاء صنف در سطح ملی و بین المللی
  •     مشارکت در اجرای نمایشگاه­ها و جشنواره­های گل و گیاه و ...  .

گزارشات و نمودارها

تعداد کل اعضا پذیرفته شده 843 نفر و تعداد پروانه­های صادره 949 فقره می­باشد. مطابق نمودار (1) بیشترین بهره برداران در بخش امور دام می­باشد همچنین بیشترین پروانه­های صادر شده نظام صنفی کشاورزی در بخش امور دام می­باشد. همچنین در بخش پرورش گل و گیاه با توجه به تعداد بهره برداران و فعالان این بخش تعداد کثیری از این بهره برداران پروانه نظام صنفی کشاورزی دریافت نمودند و نسبت به دیگر بخش­ها بیشترین عضویت را دارا می­باشد.

 

نمودار (2)

با توجه به نمودار (2) بخش امور دام و پرورش گل و گیاه دارای بیشترین اعضا و مکانیزاسیون و مرتع کمترین اعضا را به­خود اختصاص دادند.

 

 

 

نمودار (3)


 

در نمودار (3) وضعیت بیمه اعضا نظام مشخص شده­است. با توجه به این نمودار اکثریت اعضا دارای بیمه تامین اجتماعی و سایر بیمه­ها هستند و 23 درصد اعضا فاقد بیمه هستند.

 

نمودار (4)

 

 

با توجه به نمودار (4) مشخص شد که بیشترین اعضا دارای رده سنی جوان هستند و 32 درصد بالای 50 سال سن دارند.

نمودار (5)


مطابق نمودار (5) بیش از نیمی از اعضا دارای سواد کمتر از دیپلم و درصد کمتری از اعضا از قشر تحصیلکرده می­باشند.

 

نمودار (6)

 

 

همانطور که در نمودار (6) مشاهده می­شود سال 90 نقطه اوج فرایند عضوگیری بوده ­است و  بعد از سال 90 با روند نزولی در عضوگیری مواجه شدیم. این روند نزولی بیانگر این است که مشکلات کشاورزان و از جمله بیمه این افراد برطرف نشده است و تمایلی برای عضویت نشان نداده­اند.

در نمودار (7) روند افزایشی تمدید صدور پروانه مشخص شده­است که بیانگر عملکرد خوب نظام صنفی در این بخش می­باشد.

نمودار (7)

 

 

نمودار (8)

 

مطابق نمودار (8) بیشترین صدور پروانه در فروردین ماه مربوط به سال 91 و با تعداد 12 فقره می­باشد


/ 0 نظر / 23 بازدید