خرمالو

ضد سرطان و پیشگیری کننده از بیماری ها

ریز مغذی های زیاد و متنوع موجود در خرمالو باعث شده تا مصرف آن به پیشگیری از بسیاری از بیماری ها کمک کند و عملکرد سیستم های مختلف بدن را درحد مطلوبی نگه دارد. خرمالو سرشار از ریزمغذی هایی است که بهترین آنتی اکسیدان ها را شامل می شوند.یکی از این ترکیبات خاص،کاتچین یافت شده در چای سبز است که ویژگی ضد سرطانی دارد. از طرفی،به علت وجود مقادیر زیاد ویتامین آ در خرمالو ،مصرف آن خطر ابتلا به بعضی  از سرطان ها را کاهش می دهد.

 

رفع سکسکه و درمان عفونت ریه

فیبر بسیار بالای موجود در خرمالو در کنار میزان قابل توجه ویتامین های آ وث ویژگی های سلامتی بخش بسیاری به آن بخشیده اند. محققان دریافته اند که خرمالو حاوی موادی چون فنول ها ،اپیکاتچین ،کالیک و اسیدهای پی کوماریک است که دربعضی موارد آن را حتی غنی تر از سیب می کند. این میوه را برای رفع سکسکه ،اسهال ،هموروئید ،عفونت های ریوی وآسم مناسب می دانند.

 

میوه لاغر کننده

یکی از اولین نکاتی که درمورد خرمالو به چشم می خورد،ویژگی خاص کالری های آن است.خرمالو به عنوان اسنکی سالم ،انتخابی عالی و هوشمندانه است،زیرا هر 100گرم از این  میوه تنها 70کالری دارد. این در حالی است که اسنک ها ی فست فودی معمول در هر 100گرم بیش از 200کالری وارد بدن می کنند. بنابراین خرمالو را باخیال راحت  بین وعده های غذایی مصرف کنید ،بی آن که نگران افزایش وزن تان باشید.

رفع سرماخوردگی

خرمالو سرشار از ویتامین ث است که نقشی مهم و اساسی در عملکرد صحیح سیستم های بدن دارد. مصرف آن در پاییز که فصل زیاد شدن بیماری هایی چون آنفلونزا و سرما خوردگی است،کمک می کند تا بدن مقاوم تر شود. همچنین خرمالو مجموعه ای کامل از ویتامین های گروه ب و املاحی مانند پتاسیم ،منگنز ،مس و فسفر را داراست.

 

مفید برای چشم ها

از آنجا که خرمالو حاوی کاتچین قابل توجهی است،یکی از میو ه های حیرت آور پاییز به شمار می رود. این ماده ویژگی های بسیار خوبی از جمله خاصیت آنتی بیوتیک  وضد التهاب دارد  که آن را هم ردیف چای سبز می کند. بخشی از ویژگی های سلامتی بخش خرمالو هم به بتاکاروتن موجود در آن بر می گردد. بتاکاروتن ولوتین موجود در این میوه به افزایش قدرت و سلامت چشم ها کمک می کند و وجود موادی چون لیکوپن ،زیگسا نتین و کرایپتوگزانتین در آن باعث می شود به خوبی با تأثیر رادیکال های آزاد بدن مقابله کند و درصد احتمال ابتلا به سرطان را کاهش دهد.

 

/ 0 نظر / 17 بازدید