سرخارگل

خواص درمانی سرخارگل
گیاه سرخارگل تا اواسط قرن بیستم در اروپا و آمریکا از جایگاه خاصی در درمان بیماری های عفونی برخوردار بود. اما از اواسط قرن بیستم با ورود انواع آنتی بیوتیکهای سنتتیک به بازار دارویی، از اهمیت سرخارگل کاسته شد.
در سال 1938 دکتر مادائوس پزشک معروف آلمانی اقدام به انجام تحقیقات علمی در خصوص این گیاه ارزشمند نمود.

امروزه نیز بیشترین تحقیقات صورت گرفته روی این گیاه دارویی مرهون دانشمندان آلمانی است.

استفاده از این گیاه در آلمان چنان رایج گردید که تأمین آن از آمریکا به مشکل برخورد و دکتر “مادائوس” تصمیم گرفت آنرا در سطح وسیعی در اروپا کشت نماید.
امروزه درپی بروز علائم مقاومت باکتری ها در مقابل آنتی بیوتیک ها، استفاده از سرخارگل نه تنها در اروپا بلکه در آمریکا نیز بسیار رایج گردیده بطوریکه سرخارگل به یکی از 5 گیاه دارویی پر فروش دنیا تبدیل شده است.


تحقیقات صورت گرفته
در 50 سال اخیر تحقیقات زیادی در خصوص خواص تقویت کنندگی سیستم ایمنی بدن بر روی گونه های مختلف سرخارگل صورت گرفته است و بیشترین این تحقیقات بر روی گونه “پور پورئا” انجام یافته است.
تحقیقات اخیر (مربوط به ماه دسامبر 2010) نشان داده است افرادی که از عصاره این گیاه برای درمان سرماخوردگی استفاده نموده اند زودتر از سایرین بهبود یافته و مصرف این عصاره در کاهش مدت و شدت سرماخوردگی تواماً موثر می باشد.
همچنین تحقیقات اخیر که توسط دکتر برینکر یکی از متخصصین گیاهان دارویی در آمریکا انجام گرفته نشان داده تأثیر عصاره مایع گیاه سرخارگل از عصاره خشک آن که به صورت قرص یا کپسول عرضه می گردد بیشتر
می باشد و دلیل آن احتمالاً اثرگذاری سریعتر عصاره مایع در دهان و گلو در مقایسه با نوع قرص آن است.
همچنین تحقیقات دیگری در سال 2009 خواص عصاره گیاه سرخارگل را در درمان گلو درد به اثبات رساند. در پیشگیری از سرماخوردگی نیز تحقیقات نشان داده است افرادی که از این گیاه استفاده نموده اند 58% کمتر از سایرین در معرض ابتلا به سرما خوردگی قرار می گیرند. در تحقیقات دیگری در سال 2004 نیز تأثیر پیشگیرانه این گیاه در عفونت مجاری تنفسی به اثبات رسید.
تحقیقات دیگری که بر روی قربانیان فاجعه چرنوبیل (در اوکراین) صورت گرفت نشان داد که مصرف عصاره سرخارگل می تواند در کاهش عوارض ناشی از تشعشعات هسته ای مفید باشد.
امروزه دارونامه های معتبر و سازمان جهانی بهداشت (WHO)مصرف عصاره این گیاه را برای درمان عفونتهای
مجاری تنفسی (از نوع سینوزیت، سرماخوردگی و التهاب حنجره) و نیز درمان عفونتهای مجاری ادرار توصیه می نمایند. همچنین مصرف جلدی آن برای ترمیم زخم های بدخیم توصیه می گردد. 
  از مهمترین خواص این گیاه که از جمله گیاهان منتخب سازمان جهانی بهداشت (WHO) است ،تقویت سیستم ایمنی بدن است. مصرف عصاره سرخارگل موجب افزایش تولید ایمونوگلوبولین ج در خون گشته و باعث تقویت
سیستم ایمنی و دفاعی بدن می گردد.

ایمونوگلوبولین ج  با اتصال به بسیاری  از انواع بیماری زای ویروس ها، باکتری ها و قارچ ها، آنها را بی اثر کرده و بدین ترتیب موجب حفظ سلامتی بدن می گردد. 


خواص این گیاه در ترمیم زخم موجب گردیده که عصاره آن در فرمولاسیون خمیر دندان نیز مصرف گردد تا چنانچه بر اثر مسواک زدن آسیبی به بافت دهان وارد شود، مواد موثره سرخارگل سریعاً آنرا ترمیم نمایند.
امروزه این گیاه دارویی ارزشمند در سطوح وسیعی در کشور ما کشت می گردد و محصولات متنوعی از آن با کیفیت بسیار بالا به بازار دارویی عرضه شده است.

/ 0 نظر / 13 بازدید