انجمن خبرگان کشاورزی شهرستان محلات

ضرورت به‌کارگیری نخبگان و خبرگان کشاورزی

برای حل مشکلات کشاورزان استفاده از نخبگان و خبرگان بخش کشاورزی که‌‌ همان تولیدکنندگان بر‌تر این بخش هستند ضرورت دارد چرا که در دنیای امروز کشورهایی که در عرصه‌های کشاورزی خود مشکلات چندانی ندارند به این بخش بیش از پیش توجه کرده‌اند و برای تولید ملی و تامین امنیت غذای خود بی‌تفاوت نبوده‌اند.

تشکیل انجمن خبرگان کشاورزی شهرستان محلات

گزارش عملکرد انجمن خبرگان کشاورزی شهرستان

مجمع عمومی انجمن خبرگان کشاورزی شهرستان محلات با حضور 32 نفر از اعضا خبرگان (نمونه) کشاورزی شهرستان در روز چهارشنبه مورخ بیست ششم شهریور ماه سال 1393 در سالن جلسات جهاد کشاورزی تشکیل شد و اعضا هیئت مدیره برای مدت 3 سال مالی انتخاب و قبولی خود را با امضا اعلام نمودند.

تعداد کل خبرگان و نمونه­های بخش کشاورزی در شهرستان محلات 144 نفر می­باشد که از این تعداد حدود 52 نفر درسال­های متوالی و بخش­های مختلف انتخاب شدند. از این تعداد افراد 43 نفر دارای پروانه بهره برداری از نظام صنفی کارهای کشاورزی و عضویت در نظام را دارا می­باشند (نمودار 1) که نزدیک به 30 درصد از خبرگان کشاورزی عضو نظام صنفی شده و پروانه دریافت نمودند. در ذیل به بررسی سوابق، زمینه فعالیت، سن و میزان تحصیلات این افراد در قالب نمودارها و توصیف آنها می­پردازیم.

 

 

نمودار (1)

 

                                                                 نمودار (2)

در نمودار (2) بخشی که بیشترین اعضا خبرگان که پروانه نظام صنفی دریافت کردند به گلکاران و پرورش طیور اختصاص پیدا کرده است. جدول (1) آمار و تعداد هر کدام از بخش­ها را به صورت تفکیک شده نمایان می­سازد

 

نمودار (3)

 در نمودار (3) تعداد اعضا خبرگان نظام صنفی در بخش زراعت و باغبانی بیشترین و مکانیزاسیون، صنایع تبدیلی و مربیان دارای کمترین عضو در بین خبرگان عضو نظام می­باشند. تعداد این افراد در جدول (1) قابل مشاهده می­باشد.

نمودار (4)

 

 

با توجه به نمودار  تفکیک سنی (نمودار 4) بیشتر افراد بالای 50 سال سن دارند که از تجارب این افراد در بالا بردن بهره وری و  میزان تولید بخش کشاورزی می­توان استفاده نمود.

 

نمودار (5)

 

بیشتر افراد دارای بیمه تامین اجتماعی می باشند که با توجه به این از لحاظ وضعیت بیمه و رفاه حال این افراد در بازنشستگی مشکلات چندانی وجود ندارد.

نمودار (6)

 

بیش از نیمی از افراد دارای تحصیلات زیر دیپلم می­باشند که این بیانگر این است که افراد نمونه شهرستان بیشتر از تجربیات خود در این بخش­ها بهره گرفته اند

/ 0 نظر / 17 بازدید