بابونه گاوی

بابونه گاوی در صنایع داروسازی جهان
امروزه عصاره بابونه گاوی در صنایع داروسازی کشورهای اروپایی و کانادا بسیار مورد استفاده می باشد و “پارتنولید” موجود در پیکر رویشی این گیاه جهت کاهش و معالجه سردردهای میگرنی بکار می رود.
استفاده از این گیاه در اواخر دهه 1970 در انگلستان مورد توجه خاص قرار گرفت، چرا که همسر یکی از مسئولین عالی رتبه واحد خدمات درمانی کمیسیون ملی ذغال در این کشور مبتلا به میگرن سختی بود که با داروهای رایج درمان نمی شد. وی به توصیه یکی از کارگران معدن از برگهای این گیاه استفاده کرد و با تعجب دریافت که میگرن وی مداوا گشت .
در پی آن دکترجانسون استوارت از کلینیک میگرن در لندن تحقیقات گسترده ای را در این زمینه آغازکردواثر درمانی این گیاه را در درمان میگرن به اثبات رساند. 
در حال حاضر داروهای تولید شده از این گیاه از جمله  رایج ترین داروهای عرضه شده برای درمان میگرن می باشد.

درمان میگرن با عصاره بابونه گاوی
تحقیقات انجام شده در سال های اخیر نشان می دهد که مصرف عصاره بابونه گاوی می تواند شدت و تعداد دفعات حمله های میگرنی را کاهش دهد.
امروزه سازمان جهانی بهداشت کاربرد این گیاه را برای پیشگیری از بروز سردردهای میگرنی تائید کرده و  شورای نیز بر خواص ضد میگرنی گیاه مذکور صحه گذارده است. علمی گیاه درمانی اروپا
عصاره این گیاه برای انواع میگرن ها توصیه می شود:
-میگرن های مربوط به تغذیه و اختلالات کبد

- میگرن های مربوط به دوران قاعدگی 
-میگرن های ناشی از ضعف، کم خوابی و یا خواب زیاد
-میگرن های ناشی از تنش و یا ازدهام فعالیت های ذهنی (معروف به میگرن دانشجویان)

مواد موثره موجود در این گیاه (به ویژه پارتنولید) باعث کاهش التهاب، کاهش ترشح هیستامین و کاهش فعالیت سلول های التهابی می شود. پارتنولید همچنین موجب تقویت عضلات دیواره رگها شده و از تنگی و اسپاسم رگهای خونی در سر، که زمینه ساز میگرن است می کاهد.

 

سایر خواص بابونه گاوی
عصاره گیاه بابونه گاوی علاوه بر خواص ضد میگرن، ضد التهاب بوده و از این رو به عنوان آرامبخش در التهاب مفاصل (آرتریت) نیز استفاده می گردد.
همچنین مواد موثره این گیاه در گیاه درمانی برای درمان آمنوره (نوعی از اختلالات قاعدگی به معنی عدم خونریزی در زمان قاعدگی در خانم های در سن باروری) و نیز درمان دیسمنوره (قاعدگی دردناک) و همچنین برای درمان ترمبوز (تشکیل لخته خون در عروق) و دیسپپسی (سوء هاضمه های همراه با تهوع و سوزش سر دل) تجویز می گردد. با توجه به تاثیرات این گیاه، استفاده آن برای خانم های باردار توصیه نمی شود چرا که ممکن است باعث بروز قاعدگی شود.
در حال حاضر، اثرات ضد تومور این گیاه نیز در دست بررسی است و نتایج اولیه از موثر بودن آن در کاهش تومورهای سرطانی دلالت می کند.

 

بابونه گاو چشم در ایران
در کشور ما نیز فرآورده هایی از این گیاه در بازار دارویی عرضه شده تا مردم عزیز کشورمان بتوانند از این موهبت طبیعت بهره مند گردند.
لازم به توضیح است که این گیاه هم اکنون در سطح وسیعی در کشور کشت می گردد و رقم اصلاح شده ی آن توسط مرحوم استاد امید بیگی به نام رقم
 زرد بند تولید گردیده که پارتنولید موجود درآن بیش از 4برابرسایر رقم های
رایج در دنیاست.

  و نتایج این تحقیقات در چهارمین کنفرانس بین المللی محصولات طبیعی در شهر لیسین سوئیس در 28 می 2006   برای اولین بار به جهانیان ارائه گردید.

/ 0 نظر / 42 بازدید