کشت مخلوط:

کشت مخلوط:

عکس

کشت مخلوط جهت استفاده و بهره برداری هرچه بیشتر اراضی موجود زیر کشت در جهان مطرح است و به برتری این روش  کاشت و اقتصادی بودن آن نسبت به روش کشت اصلی در بسیاری از منابع علمی بین المللی اشاره شده است.

در این روش کشت دو یا چند گیاه علوفه ای که از نظر رشد و نمو شاخ و برگ و ریشه با هم سازگاری دارند،به طور مخلوط کاشته می شوند.

کشت مخلوط لگومهای علوفه ای با گراسها به منظور تعلیف دام که از چندین جهت مکمل همدیگر هستند دربیشتر نقاط دنیا مطرح است. بالا بودن انرژی و پروتئین موجود در لگومها که اگر با گراسها به طور مخلوط برای تعلیف دام مصرف شوند،قابلیت هضم علوفه را بالا برده  و از نفخ در طیور جلو گیری می کند.علاوه براین کشت مخلوط گیاهان لگوم و گراسها در مقایسه با کشت خالص لگوم ها محصول بیشتری تولید می نمایند.

گراسها گیاهان تک لپه ای هستند که دارای ساقه های بندبند و برگهای غلاف دار می باشند. قسمت هوایی علفهای چمنی را برگ و غلاف برگها تشکیل می دهد. این گیاهان دارای ریشه های افشان با انشعابات زیاد و پراکنده هستند. رشد علفهای چمنی بسیار سریع است و به همین دلیل نیاز زیادی به مواد غذایی دارند که این نیاز در صورت کشت مخلوط با لگومها به مقدار زیادی برطرف می شود. از محاسن علفهای چمنی غنی بودن انرژی آن است که سبب افزایش شیر دهی طیور می شود و علاوه بر آن می توان افزایش باروری طیور و مناسب بودن جهت سیلو را نام برد.

نکات مهم در کشتهای مخلوط:

در کشت مخلوط گیاهان را طوری انتخاب می کنیم که در مرحله رسیدن جهت برداشت و نیز از نظر قدرت رقابت تقریبا"مشابه با یکدیگر باشند. به عنوان مثال کشت مخلوط شبدر مصری(شبدر برسیم)که از بقولات است با چچم ریشکدار که از علفهای چمنی است به دلیل سازگاری این دو گیاه با همدیگر رواج زیادی دارد.

مقدار مصرف بذر باید برحسب خاک،حرارت و رطوبت منطقه انتخاب شودتا افزایش تعداد یک گیاه سبب از بین رفتن گیاه دیگر نشود.

به طور کلی از مزایای کشت مخلوط می توان علاوه بر سود آوری و رفع کمبود علوفه،استفاده بهینه از منابع آب وخاک ،حفظ حاصلخیزی خاک ،کاهش آفات  وبیماریها ،کاهش علفهای هرز،افزایش عملکرد علوفه تر و خشک و افزایش کیفیت علوفه نام برد.

از علوفه به دست آمده از کشت مخلوط می توان به صورت علوفه تر ،علوفه خشک ،سیلو و چرای مستقیم دام استفاده نمود.

/ 0 نظر / 21 بازدید